Manga sprzątania

Manga sprzątania

Wbrew pozorom zaprowadzenie porządku w otaczającej nas przestrzeni to nie lada wyzwanie. Motywacja to jedno, jednak jak zrobić to w taki sposób, by po tygodniu nie wylądować w punkcie wyjścia? Na te i inne pytania, spróbuję odpowiedzieć z pomocą Marie Kondo  – japońskiej ekspertki od sprzątania. Jej najnowsza książka ma formę komiksu i stąd też jej tytuł  “Manga sprzątania”.  Postanowiłam podjąć wyzwanie i wcielić jej rady w życie.

Zdecyduj się zrobić porządek

No dobrze, chcę zaprowadzić ład i skład w mojej szafie.  Z tym nie było większego problemu. Chęci są, czas wziąć się do roboty!

 Wyobraź sobie swój wymarzony styl życia

Nie muszę sobie wyobrażać, przecież już mam swój wymarzony styl życia 😉 A tak serio…. Jest to chyba najtrudniejsze zadanie przed jakim stawia nas Marie. Czas na zastanowienie się jakich marzeń nie udało się zrealizować, a co chciałybyśmy rozwinąć. Przykładowo, czy chęć zostania pianistką i zalegający keyboard były naszą ambicją, czy może próbą przypodobania się rodzinie? A może piętrzące się książki kucharskie zapełniły półki pod wpływem chwilowej fascynacji zdrowym odżywianiem, a teraz gromadzi się na nich kurz? Gdy jednak uda się nam przebrnąć przez ten punkt i ustalimy jaki jest nasz wymarzony styl życia, powinno być już z górki.

Manga sprzątania

Zacznij od wyrzucania

Według autorki książki rzeczy mają dla nas trzy wartości: funkcjonalną, informacyjną i emocjonalną. Jednak decyzję, czy dany przedmiot ma z nami zostać, powinnyśmy podejmować odpowiadając na pytanie:

 Czy odczuwam radość, gdy dotykam tego przedmiotu?

Niby bardzo proste, ale najtrudniej było mi oddzielić wartość sentymentalną od radości. Bo jak wyrzucić pierwszy liścik miłosny, czy pluszowego misia? Od lat leżą bezużytecznie na dnie szafy, mimo to trudno się z nimi rozstać.

Sprzątaj według kategorii

Przyznam szczerze, jest to dla mnie nowość. Do tej pory zawsze porządkowałam konkretne miejsce, przykładowo szafę lub biurko. Jak się okazuje, jest to podstawowy błąd. Łatwo przeoczyć sweter lub bluzkę, która akurat znajduje się w komodzie. Wyrzucając wszystkie ubrania z danej kategorii na stertę i przeglądając każde z osobna, na pewno o niczym nie zapomnimy. Jak dla mnie cenna wskazówka.

Manga sprzątania

Manga sprzątania

Po prostu złóż i postaw

W telegraficznym skrócie – składanie lepsze, niż wieszanie. Chociaż pracowałam jako ekspedientka w sklepach z odzieżą i powinnam być mistrzem w składaniu, wolę gdy wyprasowane ubrania wiszą w szafie. Prawdą jest jednak, że nie wszystko nadaje się na wieszak… Wieszałyście kiedyś matki lub skarpetki?

Pamiątki zostaw na koniec

Spuśćmy na ten podrozdział kurtynę milczenia. Kto nie trzyma na strychu figurek z kolonii, słoników na szczęście lub innych skarbów, niech pierwszy rzuci kamień.

Przechowuj rzeczy tam gdzie ich miejsce

Dobrze powiedziane, ale co w przypadku, jeśli dana rzecz nie ma swojego miejsca? Trzeba myśleć kreatywnie. Zamiast biec do Ikei po kolejne kartony, wykorzystajmy to co mamy pod ręką. Stare pudełka bo butach, czy nieużywane pojemniki na pewno się przydadzą. Bardzo spodobał mi się ten pomysł i mam plan regularnie wcielać go w życie.

I na koniec cytat, który bardzo zapadł mi w pamięć:

” Jest taka mądra zasada, aby przechowywać tylko to, czego nie będziesz się wstydzić po śmierci.”

Mając to zdanie z tyły głowy, zastanowię się dwa razy, zanim coś schowam w szufladzie, bo a nuż kiedyś się przyda. Owocnego sprzątania!

Manga sprzątania

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *